İnternet Hızlandırma Taktikleri

internet-hizlandirma
Abone Ol 

İnternet Hızlandırma Taktikleri. İnternet artık çağımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bir çok ihtiyacımızı İnternet sayesinde çok hızlı çözebiliyoruz. İnternet’in bu kadar ihtiyaç haline geldiği bir zamanda kimse kullandığı internetin yavaş olmasını istemez ancak ne yazık ki Türkiye , internet hızı konusunda çok gerilerde olan bir ülkedir.

internet-hizlandirma-yontemi
internet hızlandırma yöntemleri

Speedtest’in geliştiricisi Ookla’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye Sabit İnternet hızında 82.Sırada bulunmaktadır ve 1.sırada ise Singapur bulunmaktadır. Yarıştığımız ülkelerin ise bir çoğu Afrika ülkeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet hızı sıralamasında bu kadar geride kaldığımız bir nokta da en büyük sorun olarak karşımıza tabi ki “İnternet Hızlandırma” sorunu çıkmaktadır. Herkes kullandığı internet’in nasıl daha hızlı olabileceğini merak etmekte ve araştırmaktadır.

İnternet Hızlandırma Yöntemleri

Gelelim konumuza internet hızlandırma yöntemleri adlı konumuza. Peki gerçekten de mevcut kullandığınız İnternet hızlandırılabiliyor mu? Buna cevabım kesinlikle evet. Aslında burada ki olay size gelmesi gereken İnternet’i en iyi şekilde almaya çalışmanız olacaktır.  İnternet Hızlandırma konusu çok ayrıntılı ve teknik bir konu olmakla birlikte sizlere en anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım ancak öncelikle bilmeniz gereken çok önemli bir durum var.

Upload Ve Download Arasındaki Fark Nedir?

Kullanılan her İnternet’in bir Upload bir de Download hızı bulunmaktadır. İkisi çok farklı şeylerdir ve birbiriyle bağlantılı değildir. Download hızınızın yüksek olması upload hızınızın yüksek olacağı anlamına gelmemektedir. Bu yüzden İnternet seçimi yaparken ikisinin de hızını öğrenmek çok önemlidir.

Download Türkçe anlamda “indirme” , Upload Türkçe anlamda “Yükleme” anlamına gelmektedir. Bu yazımda ben sizlere Download yani İndirme hızını nasıl arttırabileceğinizi anlatacağım. “Upload Hızlandırma” konusunda sorun yaşıyorsanız yada bu konuyu da merak ediyorsanız kesinlikle “Upload Hızlandırma” adlı yazımı okumalısınız.

Şimdi sizlere en etkili İnternet Hızlandırma Taktiklerini sırasıyla anlatalım.

İnternet Hızlandırma Ayarları

İnternet Hızlandırma Ayarları internet hızınızı artırmaya yönelik yapılacak ayarları içermektedir. İnternet Hızlandırma ayarlarını uygularken lütfen adımları atlamadan tek tek okuyarak uygulamanızı tavsiye etmekteyim.

1)Wifi İnternet Hızlandırma:

Wifi İnternet Hızlandırma konusu aslında wifi için kullandığınız modem yada router’in konumu ile alakalı bir konudur. İnternetiniz aynı evde zor çekiyor ise bağlantı düşük olabilir. Böyle bir durumda routerinizi evin tüm odalarından net çekecek şekilde bir yere taşımalısınız.

wifi-hizlandirma
wifi hızlandırma

Eğer evinizin tüm odalarından internetin tam çekmesini istiyorsanız routerinizi kıyıda köşede görülmeyen bir yere yerleştirmek yerine bir şekilde evinizin ortasında ki odanın ortasına router’i koyarsanız çekim gücünde kesinlikle değişim meydana gelecektir ayrıca router ve modem cihazlarınızın asla önüne bir eşya koymayın.

Evin duvarlarının bile kalın olması sinyali azaltan bir durum olduğundan dolayı router’e az bir nefes alanı bile bırakmanız gerektiğini unutmayın.

Uyarı:Router ve Modem cihazlarında sinyaller için özellikle kalın duvarlar büyük problem oluşturmaktadır. Evinizin tüm odasından en iyi çekim gücünü alabilmek için kesinlikle en uygun konuma cihazları yerleştirmiş olmanız gerekmektedir eğer çekim kalitesinde sorun varsa ve tam çekim alamıyorsanız mevcut İnternet hızınızın belli bir bölümünden kayıp yaşıyorsunuz demektir.

2)Mobil Veri Hızlandırma:

Mobil veri hızlandırma konusu sinyal dalgaları ile alakalıdır. Sinyal dalgalarında ki tuhaflıklar yüzünden router’iniz size çok yakın olduğu halde internetinizden istediğiniz tam gücü alamıyor olabilirsiniz. Wifi ağından bağlantı olan routerler de sinyal bazlı çalıştığı için ortamda sinyal ile çalışan ( Telefon, mikrodalga , bebek monitörü, Bluetooth Aygıtları, Akıllı Televizyonlar vb.) cihazlar router den gelen sinyali kötüleştirebiliyor bu durumun hafife almamanızı öneririm.

3)İnternet Hızlandırıcı (Router Seçimi):

İnternet hızlandırıcı olarak piyasada belirtilen cihazların asıl ismi Router cihazlarıdır ve asıl amaçları internet hızlandırmak değil internetinizden daha iyi çekim gücü almanızı sağlamaktır. İnternet hızınızın en üst seviyede almanızı sağlayarak İnternetinizi hızlandırabilirsiniz.

internet-hizlandirici
internet hızlandırıcı

WiFi cihazlarının çoğunluğu 802.11n bandında çalışıyor ancak yeni routerler de çift bant özelliği bulunmaktadır ve tek bantlı routerler 2.4 Ghz de çalışırken çift bantlı Routerler hem 2.4 Ghz hem 5 Ghz de Wi-Fi gücü sağlayabiliyor. Kullandığınız elektronik cihaz da 5 GHz ‘yi destekliyorsa kesinlikle 5 GHz bandını kullanmalısınız internetiniz de çok ciddi bir fark olacaktır.

UYARI:İnternet Modem ayarlarınızı kesinlikle bilmeden karıştırmayın geriye dönülmeyecek hatalar ve sorunlar çıkmasına sebep olabilirsiniz!

4)Modem Hızlandırma:

Modem hızlandırma konusu internet hızlandırma yöntemleri arasında en fazla ihmal edilen konulardan bir tanesidir. İnternetiniz için kullandığınız modemlerin ağında zamanla şişme meydana gelmektedir ve bu şişme internetten alacağınız verimi düşürmektedir.

İnternetinize birden fazla kişi giriyorsa İnternet ağlarında zamanla şişmeler meydana gelmektedir İnternet Servis Sağlayıcılarından uzun süredir duyduğunuz klasik kapatıp açmayı denediniz mi cümlesi gerçekten işinize yarayabiliyor. Routerinizi her gün günde bir kere 10 saniye aralıklarla  kapatıp açmanızı tavsiye ediyorum.

NOT: Şunu unutmayın kablolu İnternet bağlantılı kablosuz İnternet bağlantısından her zaman kuvvetlidir! Kablolu internette de kesinlikle kablonuzu elinizden geldiğince kısa tutmaya çalışın!

5)İnternet Hızlandırma DNS Ayarları:

DNS Sunucularını ayarlamak iyi anlamda da kötü anlamda da bir farklılık gösterebilir Domain Name System olarak bilinen bu sistem çok önemlidir.

DNS Sunucularınızın performansı çok önemlidir en iyi DNS Sunucu performansını hangisinden aldığınızı bulmalısınız ve onun güvenli olup olmadığını öğrenmelisiniz her DNS Sunucu adresinizi sakın kendinizde denemeyin her Sunucu güvenli olmamaktadır.

Modeminizin kalitesi  yüksek hızları desteklemiyorsa verilen hızı alamazsınız. ADLS, VDSL ve Fiber modemlerde çok dikkatli olmalısınız.

Modeminizin neyi desteklediğini öğrenmelisiniz şuan için Fiber modemleri almanızı tavsiye ediyorum yakın bir zamanda da Ultra adı altında modemler çıkmaya başlayacaktır onlar çıkınca da onları almanızı tavsiye ediyorum.

ÖNEMLİ: Kablosuz İnternetler de kesinlikle modemin çevresini kapatmayın boş bir alan bırakmalısınız ki sinyaller rahat bir şekilde alıcıya ulaşabilsin.

Son olarak ta kullandığınız modemlerin sürücülerini güncel tutmayı unutmayın.

6)İnternet Hızlandırma Programı:

İnternet hızlandırma için özel rogramlar bulunmaktadır ve bu programlara internet hızlandırma programı denilmektedir ancak kesinlikle o programları şuan için tavsiye etmiyorum çünkü sizin DNS adreslerinizi değiştirmeye yönelik olan bu programlardır ve DNS adresinizin değişmesi İnternette tamamen savunmasız kalmanıza sebep olabilir.

İnternet ayarlarınızı orijinal halinde bırakmanızı tavsiye ediyoruz kesinlikle oynama yapmayın. İnternetinizin indirme hızı paketiniz dahilinde altyapınızdan gelen bir hız akışıdır. Dediğim yöntemlerin hiç birinde sıkıntınız yoksa zaten indirme hızınızda da maksimum hızı alacaksınızdır.

Ping konusu tamamen ayrı bir durumdur. Online oyun oynuyorsanız indirme hızınızın değil pinginizin çok iyi olması gerekiyor. Ping hızınız sıfıra ne kadar yakın ise o kadar iyi bir pinginiz var demektir. İndirme hızınızda ise ne kadar yüksek bir hız var ise o kadar iyidir.

Online oyunların indirme hızınızla direk bir ilişkisi yoktur ancak ping hızı ile direk bir ilişkisi vardır.

Yükleme hızınız ise bir veriyi sanal aleme aktarma hızınızdır onunda yüksek olması sizin için avantajdır. Upload hızınızı İnternet Paketi alırken sormanız da kesinlikle fayda var Fiber internet kullanmanız Upload da avantajınıza olacaktır ancak upload hızınızı arttırabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur.

Upload Hızı Nasıl Arttırılır?” adlı makalemi kesinlikle okumalısınız.

İnternet Hızlandırma” konusu dışında çok fazla kişinin bilmediği çok önemli bir konu daha var bu konunun ismi de “İnternet Kalitesini Arttırma” konusudur. Kesinlikle “İnternet Kalitesini Arttırma ile alakalı yazdığım yazıya da bakmalısınız.

İnternet Hızlandırma Taktikleri “adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir