Güvenli Olmayan Ağ Nedir?

guvenli-olmayan-ag-1
Abone Ol 

Güvenli Olmayan Ağ Nedir? (2022/Güncel). Artık İnternet çağında eskilerde kullandığmız telefon ile bağlantılı kablolu internetlerden tamamen kablosuz internetlere doğru hızlı bir geçiş oldu ve artık genelde kablosuz internet  tüm dünyada kullanılır hale geldi.  Kablosuz internet ile beraber tabiki de artık hayatımıza çok farklı konularda girmiş oldu.

Bu yazımızda sizlere bu konulardan birtanesi olan uzaktan bağlantılı güvenli olmayan ağ nedir yani bir başka deyişle wifi güvenli olmayan ağ ne demek bunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Güvenli Olmayan Ağ Nedir

güvenli-olmayan-ağ-nedir
güvenli-olmayan-ağ-nedir

Güvenli olmayan ağ nedir? Kişisel bilgilerinizin daha fazla tehlikede olacağı ağlardır.Wifi güvenli olmayan ağ şifresiz kablosuz internet bağlantısı veya “WEP” açık kimlik doğrulaması dediğimiz koruma sistemi ile korunmasıdır. Bu sistem ile çalışan Kablosuz İnternet bağlantıları çok düşük bir savunma mekanizması görevi görmekteler. 

Bu sistemde çalışan bir ağa bağlanan herkesin ağ trafiği işi bilen herkes tarafından izlenebilir yada kişisel bilgileri çalınabilir anlamındadır. Kesinlikle kullanılması tavsiye edilmeyen ağ türüdür. Bu yüzden bilgisayarlarımızda yada telefonlarımızda güvenli olmayan ağa bağlanma şeklinde bir uyarı çıkabilmektedir.

Şuan ki zamanımızda en güvenlikli şifreli korunan İnternetler bile hacklenebilmekte ve kişisel bilgiler çalınabilmekte iken güvenliği çok zayıf hatta yok denilen koruma yöntemleriyle çalışan bir ağı kullanmakta büyük bir problemdir.

Güvenli Olmayan Ağa Bağlanma

güvenli-olmayan-ağa-bağlanma
güvenli-olmayan-ağa-bağlanma

Güvenli olmayan ağa bağlanma. Güvenli olmayan ağa bağlanırken her zaman kullandığınız sistem sizi uyarmaktadır çünkü normale göre daha tehlikeli bir sistemi olduğu bilinmektedir.Güvenli olmayan ağların en popüler olanı tabikide ortak ağlardır.

NOT: Ücretsiz sunulan internet hizmetleri Ortak Ağ olarak kullanılan bir Wi-Fi ağı türüdür. Kötü HackerlarIn işlerini halletmek için her zaman Ortak Ağları tercih ettiğini biliyor musunuz?

Ortak ağlar yapıları gereği her zaman güvenliği sıkıntılı olan ağ türüdür çünkü çalıştığı sistem gereği birden fazla kişi bağlanmaktadır ve bu durum yüzünden tam güvenlikli şekilde çalışmayan bir sisteme sahiptir.

Güvenli Olmayan Ağların Zararları

İnternet Ağı Teknolojisini çok iyi bilen herhangi biri sizinle aynı ağa bağlandığı anda sizin tüm verilerinize kötü amaçlarla erişebilir olacaktır.Peki buna nasıl önlem alabilirsiniz ;

  • Öncelikle Wi-Fi ağı nın ismine yani SSID sini yöneticiden kontrol ettiriniz Hackerlar ın çok sık kullandığı bir taktik olan Sahte Wi-Fi Ağı sizin için büyük tehlike arz etmektedir.
  • Hackerlar bu noktada Ortak Ağ’ın Admin panelini hackleyip Ağ’ın kopyasını oluşturabilir ve aynı ismi yazıp açık hizmet olarak gösterirse sizin bağlandığınız anda verilerinizi çalmasına sebep olacaktır.
  • İnternet şifrenizi elinizden geldiği kadar uzun karakter sayı ve harflerden oluşturun üşenmeyin ne kadar kabul ediyorsa o kadar girmeyi deneyin kendi cihazlarınızda da o şifreyi bir kez girip otomatik giriş yapın ancak şifreni çok uzun ve çok karmaşık bir şifre olmalı.
  • İnternetlerin Yöneticileri için admin paneli mevcuttur admin paneline erişim şifresini değiştirmediyseniz kesinlikle hemen değiştirin şifreyi ve not alın çünkü varsayılan şifre olarak gelmektedir ve varsayılan şifreler internette yazmaktadır ağa bağlanan herkes şifreyi girip yönetici paneline ulaşıp internetinizin yönetimini ele geçirebilir.
  • İnternetlerin yeni modemlerinin admin panelinde artık hangi cihazların ve kaç cihazın bağlı olduğu bilgileri yer almaktadır. İnternetinizde bir gariplik hissettiğiniz zamanlarda hangi cihazların bağlandığını kontrol edin bilginiz dışında bir cihaz bağlanmış mı admin panelinden görebilirsiniz.

NOT: Eğer admin paneli şifresini değiştirmediyseniz ama varsayılan şifre ile giremiyorsanız kullandığınız İnternet servisi hizmetini arayıp şifreyi nasıl öğrenebileceğinizi sorun eğer yine giremezseniz modemlerin çoğunda admin paneli şifresini sıfırlayan bir tuş bulunmaktadır.

SSID ismini eğer yapabiliyorsanız bulunduğunuz mekanda sahibinden kontrol ettiriniz ve isterseniz de modem’i kontrol etmesini isteyebilirsiniz.Yönetici bu noktada Admin paneline girip herhangi bir sıkıntı olup olmadığını kontrol edebilir.

Bu noktaya kadar benim başıma niye gelsin ki bu olay diyebilirsiniz ancak çoğu internet servis sağlayıcısının müşterilere interneti bağlarken 123 gibi basit bir şifre verdiğini ve müşteri bu şifreyi değiştirmezse bu Admin Paneli şifresinin bu şekilde kalacağını biliyor muydunuz?

Hatta Hacker olmadan bile Youtube dan video izleyen bir meraklı genç bile bu işi başarabilir evet tehlike’nin boyutunu az çok anlattığımızı düşünüyorum şimdi alabileceğimiz önlemleri söyleyelim ;

  • Öncelikler yukarıda da dediğim gibi şüpheli bir hareket görürseniz internetinizde bulunduğunuz mekanda yöneticiden interneti kontrol etmesini talep edebilirsiniz.
  • Telefonunuz da yada Bilgisayarınızda farketmez hangi cihazınızla Ortak Ağ’a bağlanıyorsanız o cihazda çok güçlü güvenilir bir Antivirüs Yazılımı kullanın böylece kullandığınız Antivirüs yazılımı sizi uyarabilir yada saldırıdan sizi engelleyebilir.
  • Hassas işlemleri ücretsiz Wi-Fi ağlarıyla gerçekleştiriyor iseniz  HTTP yerine sadece SSL sertifikalı HTTPS uzantısına sahip siteler ile gerçekleştirin.
  • Güvenilir VPN kullanın. VPN adı verilen sanal özel ağlar, kullanıcıların çevrimiçi kimliğini gizlediği için ücretsiz ağlar için daha güvenlikli bir yol sunuyor. Ancak tüm VPN lerde güvenilir değildir bazı VPN servisleri sizden habersiz olarak verilerinizi başkalarına satabiliyor ve böylece hacklenmekten kurtulayım derken kendinizi hackletmiş olmayın bu yüzden güvenilir VPN Servislerinizi kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!
  • Cihazının dosya paylaşım özelliğini de Ortak Ağa girdiğinizde kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

Güvenli Olmayan Ağ Nedir (2022/Güncel).  adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

“Güvenli Olmayan Ağ Nedir?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir