Fan-Hızını-Ayarlamak

Fan Hızı Ayarlama

Fan Hızı Ayarlama. Bildiğiniz üzere Donanımsal olarak Bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı Fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki Fanların sayısı, boyutları ve Performansı bile Bilgisayarımızın Performansına direk etki etmekte.

Bu yazımızda sizlere Bilgisayarın Fan Hızını Ayarlama konusunu Programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

işlemci-fanı-ayarlama
işlemci-fanı-ayarlama

Notebook Fan Hızı Ayarlamak

Bilgisayar Fanlarını kontrol edebilmek için insanların programlar aradığını farkettim. Bir sürü değişik programlar yükleyerek Fanları kontrol etmeye çalışmak hem Bilgisayarınıza ekstradan yük hemde aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demek.

Fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim.

Casper Laptop Fan Hızı Ayarlamak , Monster Fan Hızı Ayarlamak gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur. Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de Programsız Fan Kontrol işlemi gerçekleşecektir.

Bilgisayarınız da Fan Hızlarını kontrol edebilmek için öncelikle ilk kural olarak Bağlantılı klavyenizde FN tuşu olmak zorundadır!!!!

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada deaktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden Bilgisayarınızın dahili Klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır.

Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir Oyun veya bir Uygulama çalıştıracaksanız Maksimum Fan Hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da Performans olarak çok yardımcı olmaktadır.

Çünkü Bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özellik.

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için Fan Hızını arttırma kısayolundan bahsedelim ;

Bilgisayarınızın FN+1 Tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bildirim çıkacaktır.

maksimum-fan-hızı
maksimum-fan-hızı

Bu bildirimi gördüğünüzde Bilgisayarınızda ki tüm Fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır.

Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim çıkacaktır.

fan-hızı-otomatik
fan-hızı-otomatik

Bu bildirimde size Fan Hızını Otomatik moduna aldığını söylemektedir. Eğer Bilgisayarınızı çok ısındıran bir Uygulama veya Oyun çalıştırıyor iseniz Fan Hızını Maksimum seviyeye çekmeniz Performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

Bazı Notebook modellerinde ise Fan Hızı ayarlama Kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur. eğer FN+1 Tuş Kombinasyonu çalışmamış ise bu Kombinasyonu denemeye çalışın.

 

Eski Bilgisayarlarda Fan Hızı Nasıl Ayarlanır

Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak
Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak

FN Tuş Kombinasyonuna sahip olmayan yani Bilgisayar Üreticilerinin Fan Hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir Bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız?

Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız Fan Kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim ;

1.Yöntem: BIOS Ayarları

BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer BIOS unuzda böyle bir seçenek yok ise BIOS unuzda desteklemiyor demektir.

2.Yöntem: Ekstra Fan

Özellikle de Masaüstü bir Bilgisayar kullanıyorsanız Fan Hızını arttırmak yerine ekstradan Kasaya bir Fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da Fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da Masaüstü bir Kasa için bu durum çok daha avantajlıdır.

Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu çözecektir.

3.Yöntem: Fan Hızı Kontrol Programı

Benim Bilgisayarım çok eski bozulsa da umursamam Program ile ille de denemek istiyorum diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesekte Fan Hızınızı kontrol edebileceğiniz Programlarda bulunmaktadır.

Aşağıda ki butondan Programa ulaşabilirsiniz ;

Speed Fan

Aklınızda herhangi bir soru , takıldığınız bir durum yada herhangi bir düşüncenizi belirtmek isterseniz yorum kısmından yorum yapabilirsiniz.

Okuduğunuz için çok teşekkürler 🙂

Bir önceki paylaşımımız olan Google Fotoğraflar başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara


Bilgisayar ›