Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? 2023

Yatak seçimi konusu uyku kalitesi ve sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir konudur. Güzel bir uyku alamamanız hem sağlığınızı etkiler hem de günlük yaşantınızdaki enerjinizi etkiler. Bu yüzden de yatak seçimi konusunda sağlığınız açısından en doğru seçimi yapmanız çok önemlidir.

Biz bu yazımızda sizlere En iyi yatak seçimi nasıl yapılmalı? tüm ayrıntılarıyla anlatacağız. Böylece yatak seçimi konusunda aklınızda bir soru işareti kalmadan, kendiniz için en uygun yatak seçimini gerçekleştirebileceksiniz.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler🟢

yatak seçiminde nelere dikkat edilmeli
yatak seçiminde nelere dikkat edilmeli

Her gün günümüzün ortalama 8 saatini uyuyarak, yatakta geçirdiğimizi düşünürsek sağlığımız için bir yatağın ne kadar önemli olduğunu hemen anlayabiliriz ancak en sağlıklı uyku için yatak seçimi nasıl yapılmalı? , yatak seçiminde nelere dikkat edilmeli? şeklinde sorular düşünebiliriz.

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler adlı başlığımızda sizlere bahsettiğimiz soruların cevaplarını madde madde şimdi sıralayacağız. Yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Yatak ölçüleri kişinin boyundan en az 20 cm daha uzun olmalıdır.
 • Yatak genişliği kişi sayısına göre değişse de minimum 140 cm olmalıdır.
 • Yatak sertliği yaşınıza göre seçilmelidir ancak rahat edeceğiniz bir yatak seçmenizde çok önemlidir.
 • Yatak kalınlığı kilonuz ile doğru orantılı olmalıdır.
 • Alacağınız yatağın dayanıklık süresi yüksek olmalıdır.
 • Alerjik hastalıklarınız var ise, anti-alerjik yatak seçtiğinizden emin olmalısınız.
 • Uyku sırasında sürekli terleyen bir yapınız var ise doğal lifli yatak seçtiğinizden emin olmalısınız.

Yukarıdaki kriterlere dikkat ederek, kendiniz için en doğru yatak seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

Yatak seçimi kriterleri kişinin özel ihtiyaçlarına göre de değişebilmektedir.

Kiloya Göre Yatak Seçimi🟡

kiloya göre yatak seçimi
kiloya göre yatak seçimi

Kiloya göre yatak seçimi çok önemlidir ancak çoğu insan bunun farkında değil. Kilolu insanlar daha ağır oldukları için yattıkları yataklara daha fazla basınç uygularlar, bu yüzden de eğer doğru bir yatakta yatılmıyorsa bu durum bel ve sırt ağrılarına sebebiyet verebilir.

Öncelikle kilonuzun durumunu öğrenmek için dünya sağlık örgütünün baz aldığı vücut kitle endeksini kontrol edebilir ve sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer vücut kitle endeksi hesaplamasında kilolu olarak çıktıysanız, yatak seçimi konusunda önceliğiniz visco ve lateks yataklar olmalıdır ayrıca kilolu insanlar yumuşak yatakta değil, orta sert bir yatakta yatmalıdır. Çok sert bir yatakta doğru seçim olmayacaktır.

Sağlıklı Uyku için Yatak Seçimi🟠

sağlıklı uyku için yatak seçimi
sağlıklı uyku için yatak seçimi

Sağlıklı uyku için yatak seçimi aslında makalemizin de ana konularından bir tanesidir. Şimdi sizlere genel olarak yatak seçiminde nelere dikkat edilmeli? ve kiloya göre yatak seçimi konularını anlatmış olduk.

Şimdi de sizlere sağlıklı uyku için yatak seçimi konusunu detaylı bir şekilde anlatacağız. Sağlıklı uyku için öncelikle “Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” adlı başlığımızda bahsettiğimiz kriterlere uymanız gerekmektedir. Ardından da kilonuza göre yatak sertliğine karar vermelisiniz.

Aşırı terleme, alerjik reaksiyonlar, yatakta rahat etme gibi kritik konuları da ihmal etmememiz gerekmektedir. Son olarak ta yaşlara göre tercih edilmesi gereken yatak sertliklerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Yaş AralığıYatak Yumuşaklığı
Çocuklar için Yatak Seçimi (20 yaşına kadar)Yumuşak Yatak
Yetişkinler için Yatak Seçimi (20-40 yaş arası)Orta Sertlikte Yatak
Yaşlılar için Yatak Seçimi (40 yaşından sonra)Sert Yatak

Yukarıdaki tabloda yer alan tercihler kilodan bağımsız olarak, sadece Yaş’a dayalı yapılması gereken tercihleri göstermektedir.

En Sağlıklı Yatak Malzemesi⚪️

en sağlıklı yatak malzemesi
en sağlıklı yatak malzemesi

En sağlıklı yatak malzemesi. Yatakları incelediyseniz bir çok farklı malzemeden yatak yapıldığını fark etmişsinizdir, doğal olarak ta kullanıcılar hangi yatak malzemesini tercih etmesi gerektiğini öğrenmek istiyor. En sağlıklı yatak malzemeleri şu şekildedir:

 • Lateks Yatak: Lateks, doğal ve sentetik olarak iki türde bulunur. Doğal lateks, ağaçlardan elde edilir ve sentetik lateks, petrol bazlı hammaddelerden yapılır. Ancak sağlık açısından en iyisi doğal lateks yataklardır. Doğal lateks yataklar, vücudu desteklemek için tasarlanmıştır ve alerjik reaksiyonlara neden olmayan, nefes alabilen bir malzemedir. Ayrıca bakteri ve küf oluşumunu engeller ve toz akarlarını da tutmaz.
 • Hafızalı Köpük Şilte: Hafılı köpük şilte, yüksek yoğunluklu visko elastik poliüretan köpüğünden yapılır. Bu malzeme, vücut ısısına ve ağırlığına tepki vererek, kişiye özel bir uyku deneyimi sunar. Aynı zamanda, hafıza köpüğü yataklar vücudu destekler ve ağrıları azaltabilir.
 • Yün: Yün, doğal bir malzemedir ve yataklarda kullanımı oldukça yaygındır. Yün yataklar, vücudu destekleyerek rahat bir uyku sağlar ve sıcak tutar. Ayrıca, yün malzemesi, nemi emer ve bakteri oluşumunu engeller.
 • Pamuk: Pamuk, doğal bir malzeme olup, yatak üretiminde de yaygın olarak kullanılır. Pamuk yataklar, yumuşak ve konforlu bir uyku deneyimi sunar. Ayrıca, pamuk malzemesi nemi emer ve cilt sağlığını korur.
 • Merinos Yünü: Merinos yünü, uzun kıvrımlı yapılan doğal bir malzemedir. Yüksek elastikiyeti sayesinde, vücudu destekler ve basınç noktalarını azaltır. Aynı zamanda, merinos yünü yataklar nem emer ve cilt sağlığını korur.

Birde sizlere kullanıcılar tarafından çok fazla arandığı için “en iyi yatak markası” konusunu da anlatmak istiyoruz. Yatak seçimi yaparken hiçbir zaman önceliğiniz yatağın markası olmamalıdır çünkü önemli olan marka değil, yatak kalitesidir.

Böylece sizlere yatak seçimi nasıl yapılmalı? konusunu detaylı bir şekilde, her yönüyle anlatmış olduk, bu sayede artık kendiniz için veya istediğiniz bir kişi için en iyi yatak seçimi kriterlerini yapabileceksiniz. ancak eğer isterseniz yatak seçimi konusu ile alakalı olan aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Not: Yazımızdaki tüm bilgiler kişisel bilgi ve deneyime dayalı bilgilerdir. En doğru sonuçları vereceğinin garantisini vermez. Daha fazla bilgi için yatak markalarının yetkili satış danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizde yer alan bazı yazılarımız;

Yatak Seçimi ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Alacağınız yatağın odanızın sığabilecek en yüksek ölçülerde olması çok önemlidir, çünkü ne kadar yüksek ölçülere sahip yatak alırsanız uyku kalitenizi de bir o kadar arttırmış olacaksınız. İdeal bir yatağın boyu mevcut boyunuzdan en az 20 cm uzun, genişliği de minimum 140 cm olmalıdır.

Yatak seçimi nasıl yapılmalı? adlı makalemize benzer içeriklerimizi incelemek içinde Ev Yaşam kategorimizi inceleyebilirsiniz.

5/5 - (7 votes)

“Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı? 2023” üzerine 2 yorum

 1. Geçen sene yatak seçerken sadece markanın adına aldanmıştım. Rahat uyumak için çok daha fazla faktör varmış. Teşekkürler bilgiler için…

  Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol