Ücretsiz Ram Arttırma

ucretsiz-ram-arttirma-yontemleri
Abone Ol 

Ücretsiz Ram Arttırma. Günümüzde yüksek performanslı bir elektronik cihaz almak çok kolay bir şey değil ve insanlar da sorunlarını çözecek kadar performans verebilen elektronik cihazlara sahip olmak istiyorlar. Elektronik cihazlar arasında özellikle bilgisayarlarda performans arttırabilmek için yapabileceğiniz en iyi şey bilgisayarınıza yeni bir ram alarak ram arttırmaktır ancak herkesin yeni bir ram alacak maddi gücü olmayabilir ve bu çok üzücü bir durum.

bilgisayar-ram-arttirma-yontemleri
bilgisayar ram arttırma

Donanımsal olarak bilgisayarınızı güçlendiremeyeceğiniz zaman yapabileceğiniz en iyi şey mevcut donanımlardan en iyi verimi almak oluyor ve bilgisayarlarda ücretsiz ram arttırmak aslında çok kolay ancak çoğu kişi bu yöntemden hala habersiz durumda.

Bilgisayarlarda bildiğiniz üzere ram miktarı çok önemlidir. Ne kadar miktarda ram’iniz varsa o kadar iyi performans alabiliyorsunuz. Tabi ki de işin teknik detaylarına girince ram frekansları (MHZ) falan derken çok farklı etkenlerde var tabi ki ancak temel olarak ram miktarı arttırmak performansa olumlu bir etki vermektedir.

Bilgisayarımızda fazladan ram takmak belli bir Maliyet ister ve bunu herkes karşılayamayabilir özellikle de eski Bilgisayar sahibi insanlar eski bir Bilgisayara yatırımda yapmak istemeyebilir. Bu yazımızda Sanal Bellek yani Sanal Ram oluşturarak Fiziksel Ramimize takviye yapacağız.

Adımları sırasıyla düzgün bir şekilde yaparsanız yazı sonunda Bilgisayar Performansında gözle görülür bir artış olacaktır ;

Öncelikle Bilgisayarıma Sağ tıklayıp Özellikler diyin.

pc-ram-arttirma-yontemleri
pc ram arttırma

Ardından sol üst köşeden  Gelişmiş Sistem Ayarları‘na tıklayın.( Bazı cihazlarda yukarıdaki resimde ki gibi sağ üst köşede olabiliyor.)

Gelişmiş Sistem Ayarları‘nda üst kısımlarda menüleri var. Menülerinden Gelişmiş seçeneğini bulup ona tıklayın. Ardından Performans kısmının altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan pencere de aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Gelişmiş Sekmesine tıklayın ve ardından Değiştir seçeneğine tıklayın.

Performans sanal bellek
Performans sanal bellek

Değiştir seçeneğine tıkladığınızda karşınıza Sanal Bellek Ayarları çıkacak.

laptop-ram-arttirma-yontemleri
laptop ram arttırma

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz  gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Tüm Sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet kısmında ki tiki kaldırın.

Ardından windowsunuzun kurulu olduğu disk hangisi ise onu seçin. Eğer bilmiyorsanız Birim Etiketi kısmında gördüğünüz üzere hangi diske kurulmuş ise Windows diye göstermektedir.

En aşağıda Şu an Ayrılan diye bir kısım gözükmekte MB cinsinden siz bu ayarı ilk kez yaptığınız için Bilgisayarınızın kaç MB’ı şuan ayırdığınız göreceksiniz herkesin bilgisayarına göre Şu an ayrılan miktar kısmı farklı gözükecektir.

Özel Boyut kısmını seçerek minimum ve maksimum kısmına şuan ayrılan yazan Mb tan daha düşük olmayacak şekilde hatta daha yüksek olacak şekilde yüksek bir MB girin.

UYARI: Haddiskiniz de ne kadar boş alan olursa o kadar çok kullanılabilir alanı MB olarak sistem size gösterecektir asla abartılı MB boyutları girmeyin aksi halde Harddiskiniz yanabilir.

MB (Megabayt) kısmını girdikten sonra Ayarlar seçeneğine tıklayın. Tamam seçeneğine tıklayın. Tüm sekmeleri Tamam diyerek kapattıktan sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ardından bilgisayarınızın performansını test edin.

Daha ayrıntılı bir bilgi almak için ;

Ücretsiz ram arttırma adlı makalemi okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Özellikle laptop cihazlarda vazgeçilmez bir özellik olan Yüksek Performans Modunu eğer bilmiyorsanız kesinlikle “Yüksek Performans Modu” adlı makaleme göz atın.

“Ücretsiz Ram Arttırma” hakkında 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir