Ücretsiz Ram Arttırma

ücretsiz-ram-arttırma

Ücretsiz Ram Arttırma Bilgisayarında Performans Sorunu yaşayanlar , ücretsiz bir şekilde Bilgisayarın Performansını arttırmak isteyenler için Sanal Ram oluşturarak Bilgisayarımızın performansını nasıl arttırırız bu yazımızda sizlere bunu anlatacağım.

ram-arttırma

ram-arttırma

Bilgisayarlarda bildiğiniz üzere Ram Miktarı çok önemlidir. Ne kadar GB Ram’iniz varsa o kadar iyi performans alabiliyorsunuz. Tabiki de işin teknik detaylarına girince Ram Mhzler’i falan derken çok farklı etkenlerde var tabiki ancak temel olarak Ram Miktarı arttırmak Performansa olumlu bir etki vermektedir.

Bilgisayarımızda fazladan Ram takmak belli bir Maliyet ister ve bunu herkes karşılayamayabilir özellikle de eski Bilgisayar sahibi insanlar eski bir Bilgisayara yatırımda yapmak istemeyebilir.

Bu yazımızda Sanal Bellek yani Sanal Ram oluşturarak Fiziksel Ramimize takviye yapacağız.

Adımları sırasıyla düzgün bir şekilde yaparsanız yazı sonunda Bilgisayar Performansında gözle görülür bir artış olacaktır ;

Öncelikle Bilgisayarıma Sağ tıklayıp Özellikler diyin.

bilgisayarım-özellikler-kısmı

bilgisayarım-özellikler-kısmı

Ardından sol üst köşeden  Gelişmiş Sistem Ayarları‘na tıklayın.

gelişmiş-sistem-ayarları

gelişmiş-sistem-ayarları

Gelişmiş Sistem Ayarları nda üst kısımlarda menüleri var. Menülerinden Gelişmiş seçeneği’ni bulup ona tıklayın. Ardından Performans kısmının altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın.

Performans-seçeneği-bilgisayarım-özellikler

Performans-seçeneği-bilgisayarım-özellikler

Karşınıza çıkan pencere de aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Gelişmiş Sekmesine tıklayın ve ardından Değiştir seçeneğine tıklayın.

Performans sanal bellek

Performans sanal bellek

Değiştir seçeneğine tıkladığınızda karşınıza Sanal Bellek Ayarları çıkacak.

sanal-bellek-ayarları

sanal-bellek-ayarları

Yukarıdaki Resimde de gördüğünüz  gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Tüm Sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet kısmında ki tiki kaldırın.

Ardından Windowsunuzun kurulu olduğu disk hangisi ise onu seçin. Eğer bilmiyorsanız Birim Etiketi kısmında gördüğünüz üzere hangi diske kurulmuş ise Windows diye göstermekte.

En aşağıda Şu an Ayrılan diye bir kısım gözükmekte MB cinsinden siz bu ayarı ilk kez yaptığınız için Bilgisayarınızın kaç MB’ı şuan ayırdığınız göreceksiniz herkesin bilgisayarına göre Şu an ayrılan miktar kısmı farklı gözükecektir.

Özel Boyut kısmını seçerek minimum ve maksimum kısmına şuan ayrılan yazan Mb tan daha düşük olmayacak şekilde hatta daha yüksek olacak şekilde yüksek bir MB girin.

UYARI: Haddiskiniz de ne kadar boş alan olursa o kadar çok kullanılabilir alanı MB olarak sistem size gösterecektir asla abartılı MB boyutları girmeyin aksi halde Harddiskiniz yanabilir.

MB kısmını girdikten sonra Ayarlar seçeneğine tıklayın. Tamam seçeneğine tıklayın. Tüm sekmeleri Tamam diyerek kapattıktan sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın ardından Bilgisayarınızın Performansı’nı test edin.

Daha ayrıntılı bir bilgi almak için ;

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂 Bilgisayarınızı Yüksek Performansa nasıl ayarlayacağınızı merak ediyorsanız buraya tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir