Fan Hızı Ayarlama 2023 (PC/Laptop) *Programsız

Fan Hızı Ayarlama bildiğiniz üzere donanımsal olarak bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki fanların sayısı, boyutları ve performansı bile bilgisayarımızın performansına direk etki etmektedir. Bu yazımızda sizlere bilgisayar fan hızı ayarlama konusunu programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

bilgisayar fan hızı ayarlama
bilgisayar fan hızı ayarlama

Laptop Fan Hızı Ayarlama Nasıl Yapılır?🟢

Fan hızı ayarlama konumuz da ilk olarak sizlere laptop fan hızı ayarlama konusundan bahsedeceğiz. Bilgisayar fanlarını kontrol edebilmek için Google da fan hızı ayarlama programı arandığını fark ettim ancak bilgisayar üreticilerinin resmi olarak bu tarz sunduğu bir program olmadığı sürece bu tarz programlara asla bulaşmanızı tavsiye etmemekteyim, donanımsal olarak bu tarz programlarla problem yaşamanız çok yüksek ihtimaldir.

Bir çok farklı programlar yükleyerek fanları kontrol etmeye çalışmak, hem bilgisayarınıza ekstradan yük hem de aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demektir. Bu yüzden de fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim. Casper Laptop Fan Hızı Ayarlama , Monster Fan Hızı Ayarlama gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur. Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de programsız veya üretici firmanın sunduğu fan hızı programı ile fan kontrol işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi geçelim özellikle Laptop kullanıcıları için gerekli olan bir şartlar kısmına;

Laptop fan hızı ayarlama işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızın orijinal klavyesinde FN tuşu olmak zorundadır.

NOT: Fan Hızı kontrol testini Windows 10 İşletim Sistemi ile yapmış bulunmaktayım.

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada deaktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden bilgisayarınızın dahili klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır. Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir oyun veya bir uygulama çalıştıracaksanız maksimum fan hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da performans olarak çok yardımcı olmaktadır çünkü bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özelliktir.

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için fan hızı arttırma kısayolundan bahsedelim;

Bilgisayarınızın FN+1 tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında fan bildirimi gözükecektir. Bildirimi gördüğünüzde bilgisayarınızda ki tüm fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır. Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde optimal seviyeye geri düşecektir.

pc fan hızı ayarlama
pc fan hızı ayarlama

UYARI: Uzun süreli maksimum fan hızında fanları ve işlemcinizi yakma ihtimaliniz çok yüksektir! O yüzden fanları maksimum seviyede uzun süre kullanmamaya ve fanları en yüksek hıza çıkartmadan önce fanlarınızda herhangi bir sorun olmadığına emin olmanız gerekmektedir!

Fan hızınızı düşürdüğünüzde Otomatik moduna alındığına dair ekranın sol üst kısmında bir bildirim çıkmaktadır. Eğer bilgisayarınızı çok ısındıran bir uygulama veya oyun çalıştırıyor iseniz fan hızını Maksimum seviyeye çekmeniz performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

UYARI: Uzun süre fan hızını maksimum seviyede asla çalıştırmayın. Bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Bazı Notebook modellerinde ise fan hızı ayarlama kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur eğer FN+1 Tuş kombinasyonu çalışmamış ise bu kombinasyonu denemeye çalışın.

Eski PC Fan Hızı Ayarlama🟡

FN tuş kombinasyonuna sahip olmayan yani bilgisayar üreticilerinin fan hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız? Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız fan kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim.

cpu fan hızı ayarlama
cpu fan hızı ayarlama

1)BIOS Fan Hızı Ayarlama🔵

BIOS fan hızı ayarlama yöntemi çok fazla bilinen ancak çok fazla tecrübe ve bilgi isteyen bir yöntemdir. Bu yöntemde bilgisayarınızın BIOS işlemlerine giriş yaptıktan sonra, BIOS üzerinden fan hızınızı ayarlıyorsunuz. BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz. Eğer BIOS’unuz da böyle bir seçenek yok ise BIOS’unuz da desteklemiyor demektir.

UYARI: Bu uyarımı kesinlikle ciddiye alın, eğer BIOS hakkında bir bilginiz yok ise bu yöntemi direkt atlayın, en ufak yapacağınız bir hata bilgisayarınızı bozabilmektedir.

2)PSU Fan Hızı Ayarlama⚪️

PSU fan hızı ayarlama yöntemimizde, özellikle de masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, fan hızını arttırmak yerine ekstradan kasaya bir fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da masaüstü bir kasa için bu durum çok daha avantajlıdır. Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu gidebilir.

3)Fan Hızı Ayarlama Programı🟤

PC Fan hızı ayarlama programı kullanıcıların Google’da en çok aradığı programlardan bir tanesidir. “Benim bilgisayarım çok eski olsa da bozulsa da umursamam. Program ile ille de denemek istiyorum” diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesek te fan hızınızı kontrol edebileceğiniz programlarda bulunmaktadır. Fan Hızı Ayarlama Programı bağlantısına tıklayarak programın sitesine ulaşabilirsiniz.

Tavsiye: Son zamanlarda kullanıcıların bilgisayarlarına orijinal driver yüklemek yerine tanınmayan sitelerden driver yüklediğini farkettim, aslında her bilgisayarın orijinal driverlarına erişmek çok kolaydır. Driver güncelleme programları adlı yazımıza giderek sizde bilgisayarınızın orijinal driverlarını yükleyebilirsiniz (Bilgisayarlarınız kaç senelik olursa olsun çalışır)

Fan Hızı Ayarlama ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔸

Fan Hızı Kaç RPM Olmalı?💭

Bilgisayarlarda fanlar normal ısı değerlerinde dakika da 2500-300 devir arasında dönmesi gerekirken, 50 C ve üzeri sıcaklıklarda dakika da 5000 devire kadar çıkabilmektedir ancak fanınız dakikada 5000 devirden daha hızlı dönmeye başlar ise bilgisayarınızdan çok ciddi sesler gelmeye başlar.✅

PC Fan Hızı Nasıl Arttırılır?💭

PC fan hızını arttırmak için özel programlar kullanmak yerine, sitemizde yer alan fan hızı ayarlama kısayollarını kullanabilirsiniz.✅

Fan hızı ayarlama adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler.  Laptop fan hızı ayarlama , pc fan hızı ayarlama ve fan hızı nasıl ayarlanır? gibi konuları ele aldığımız fan hızı ayarlama yazımızı beğendiyseniz alt kısımda ki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bilgisayar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, wikipedia bağlantısından da bilgisayarlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

4.7/5 - (15 votes)

“Fan Hızı Ayarlama 2023 (PC/Laptop) *Programsız” üzerine 49 yorum

 1. Abi Benim Laptopum Casper Nirvana F600 Senin Yukarıda Verdiğin Fn Tuşlarının Hepsini denedim Ancak Seste Bir Değişme Olmadı Yardımcı Olurmusun?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Eğer makale içerisinde yer alan komutlar değiştirmemişse, bilgisayarınız fan kontrolünü desteklemiyor demektir.

   Cevapla
 2. Merhabalar Casper Nirvana laptopum var ama en az 10 yıllık FN ve F2 tuşları ile sessiz moda geçirme özelliği var fakat bazen basıyorum işlemiyor geçiremiyorum sizce sorun ne olabilir ?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Bilgisayarı incelemeden net bir şey söylememiz doğru olmaz ancak tahminimizce zamanla tuşlar çok kullanıldığı için işlevini yitirmeye başlamış olabilirler.

   Cevapla
 3. Benim kullandığım laptop Lenovo G505. Ama güç düğmesinin kenarları kırık yanık kokusu geliyor ama maşallah çalışıyor bazen fanı çalışıyor bazen de duruyor sorunu nedir?

  Cevapla
  • Fan’ın durması ve koku gelmesi çok tehlikeli bir sorun. Bilgisayarın çalışıyor olması bir sorun olmadığı anlamına gelmez. En kısa zamanda yetkili servise göstermelisiniz.

   Cevapla
 4. Abi bilgisayar modelim hp pavillion 15 dc2084nt yorumlardaki tum kombinasyonlari yaptim dediklerinin hepsini yaptım olmadı yardım lütfen

  Cevapla
  • Makalede yer alan tuş kombinasyonları olmadıysa eğer bilgisayarında fan hızı ayarlama kısayolu yok demektir.

   Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol