Fan Hızı Ayarlama 2023 (PC/Laptop) *Programsız

Fan Hızı Ayarlama bildiğiniz üzere donanımsal olarak bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki fanların sayısı, boyutları ve performansı bile bilgisayarımızın performansına direk etki etmektedir. Bu yazımızda sizlere bilgisayar fan hızı ayarlama konusunu programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

bilgisayar fan hızı ayarlama
bilgisayar fan hızı ayarlama

Laptop Fan Hızı Ayarlama Nasıl Yapılır?🟢

Fan hızı ayarlama konumuz da ilk olarak sizlere laptop fan hızı ayarlama konusundan bahsedeceğiz. Bilgisayar fanlarını kontrol edebilmek için Google da fan hızı ayarlama programı arandığını fark ettim ancak bilgisayar üreticilerinin resmi olarak bu tarz sunduğu bir program olmadığı sürece bu tarz programlara asla bulaşmanızı tavsiye etmemekteyim, donanımsal olarak bu tarz programlarla problem yaşamanız çok yüksek ihtimaldir.

Bir çok farklı programlar yükleyerek fanları kontrol etmeye çalışmak, hem bilgisayarınıza ekstradan yük hem de aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demektir. Bu yüzden de fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim. Casper Laptop Fan Hızı Ayarlama , Monster Fan Hızı Ayarlama gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur. Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de programsız veya üretici firmanın sunduğu fan hızı programı ile fan kontrol işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi geçelim özellikle Laptop kullanıcıları için gerekli olan bir şartlar kısmına;

Laptop fan hızı ayarlama işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızın orijinal klavyesinde FN tuşu olmak zorundadır.

NOT: Fan Hızı kontrol testini Windows 10 İşletim Sistemi ile yapmış bulunmaktayım.

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada deaktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden bilgisayarınızın dahili klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır. Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir oyun veya bir uygulama çalıştıracaksanız maksimum fan hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da performans olarak çok yardımcı olmaktadır çünkü bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özelliktir.

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için fan hızı arttırma kısayolundan bahsedelim;

Bilgisayarınızın FN+1 tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında fan bildirimi gözükecektir. Bildirimi gördüğünüzde bilgisayarınızda ki tüm fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır. Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde optimal seviyeye geri düşecektir.

pc fan hızı ayarlama
pc fan hızı ayarlama

UYARI: Uzun süreli maksimum fan hızında fanları ve işlemcinizi yakma ihtimaliniz çok yüksektir! O yüzden fanları maksimum seviyede uzun süre kullanmamaya ve fanları en yüksek hıza çıkartmadan önce fanlarınızda herhangi bir sorun olmadığına emin olmanız gerekmektedir!

Fan hızınızı düşürdüğünüzde Otomatik moduna alındığına dair ekranın sol üst kısmında bir bildirim çıkmaktadır. Eğer bilgisayarınızı çok ısındıran bir uygulama veya oyun çalıştırıyor iseniz fan hızını Maksimum seviyeye çekmeniz performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

UYARI: Uzun süre fan hızını maksimum seviyede asla çalıştırmayın. Bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Bazı Notebook modellerinde ise fan hızı ayarlama kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur eğer FN+1 Tuş kombinasyonu çalışmamış ise bu kombinasyonu denemeye çalışın.

Eski PC Fan Hızı Ayarlama🟡

FN tuş kombinasyonuna sahip olmayan yani bilgisayar üreticilerinin fan hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız? Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız fan kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim.

cpu fan hızı ayarlama
cpu fan hızı ayarlama

1)BIOS Fan Hızı Ayarlama🔵

BIOS fan hızı ayarlama yöntemi çok fazla bilinen ancak çok fazla tecrübe ve bilgi isteyen bir yöntemdir. Bu yöntemde bilgisayarınızın BIOS işlemlerine giriş yaptıktan sonra, BIOS üzerinden fan hızınızı ayarlıyorsunuz. BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz. Eğer BIOS’unuz da böyle bir seçenek yok ise BIOS’unuz da desteklemiyor demektir.

UYARI: Bu uyarımı kesinlikle ciddiye alın, eğer BIOS hakkında bir bilginiz yok ise bu yöntemi direkt atlayın, en ufak yapacağınız bir hata bilgisayarınızı bozabilmektedir.

2)PSU Fan Hızı Ayarlama⚪️

PSU fan hızı ayarlama yöntemimizde, özellikle de masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, fan hızını arttırmak yerine ekstradan kasaya bir fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da masaüstü bir kasa için bu durum çok daha avantajlıdır. Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu gidebilir.

3)Fan Hızı Ayarlama Programı🟤

PC Fan hızı ayarlama programı kullanıcıların Google’da en çok aradığı programlardan bir tanesidir. “Benim bilgisayarım çok eski olsa da bozulsa da umursamam. Program ile ille de denemek istiyorum” diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesek te fan hızınızı kontrol edebileceğiniz programlarda bulunmaktadır. Fan Hızı Ayarlama Programı bağlantısına tıklayarak programın sitesine ulaşabilirsiniz.

Tavsiye: Son zamanlarda kullanıcıların bilgisayarlarına orijinal driver yüklemek yerine tanınmayan sitelerden driver yüklediğini farkettim, aslında her bilgisayarın orijinal driverlarına erişmek çok kolaydır. Driver güncelleme programları adlı yazımıza giderek sizde bilgisayarınızın orijinal driverlarını yükleyebilirsiniz (Bilgisayarlarınız kaç senelik olursa olsun çalışır)

Fan Hızı Ayarlama ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔸

Fan Hızı Kaç RPM Olmalı?💭

Bilgisayarlarda fanlar normal ısı değerlerinde dakika da 2500-300 devir arasında dönmesi gerekirken, 50 C ve üzeri sıcaklıklarda dakika da 5000 devire kadar çıkabilmektedir ancak fanınız dakikada 5000 devirden daha hızlı dönmeye başlar ise bilgisayarınızdan çok ciddi sesler gelmeye başlar.✅

PC Fan Hızı Nasıl Arttırılır?💭

PC fan hızını arttırmak için özel programlar kullanmak yerine, sitemizde yer alan fan hızı ayarlama kısayollarını kullanabilirsiniz.✅

Fan hızı ayarlama adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler.  Laptop fan hızı ayarlama , pc fan hızı ayarlama ve fan hızı nasıl ayarlanır? gibi konuları ele aldığımız fan hızı ayarlama yazımızı beğendiyseniz alt kısımda ki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bilgisayar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, wikipedia bağlantısından da bilgisayarlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

4.7/5 - (15 votes)

“Fan Hızı Ayarlama 2023 (PC/Laptop) *Programsız” üzerine 49 yorum

 1. Ya kardeşim vallahi çok teşekkür ederim. Casper laptop sahibiyim ve oyunlarda ısı derecesi çok yükseliyor, fanlar hep sessiz modda çalışıyordu. Hiçbir şekilde casper control center’ı bulamadım ve hangi uygulamayı denediysem fan hızını arttırmaya yetmedi. Yük altındayken otomatik kendisi de artmıyordu. Ta ki senin fn + 1 önerini dinleyene kadar.

  Cevapla
  • İşinize yaradığını duymak beni çok mutlu etti. İnsanlara ufak bir yardımımız dokunabiliyorsa ne mutlu bize

   Cevapla
 2. abi merhaba ben de casper Nirvana c400 kullanıcısıyım. fn+1 / fn+f tuşları ben de bi değişiklik göstermedi yardımcı olabilirsen çok sevinirim. sayılar.

  Cevapla
  • Merhabalar yazımızda paylaştığımız kısayollar casper bilgisayarlarda ve genel olarak bilgisayarların fan hızını kontrol etmek için çalışmaktadır ve ne yazikki internette bu kısayollar ile alakalı hiç yazı bulunmamakta türkçe de ingilizce de bu yöntemi bizzat kendim bulduğum için bu tuşlar dışındaki kombinasyonları hala bilmemekteyim bunun sebebi de tabikide her bilgisayarı kontrol edecek bir bilgisayar envanterim olmamasından kaynaklı ancak sana şunu söyleyebilirim tuş kombinasyonun seninde FN tuşu ile başlıyordur ancak fn devamında fan kontrolünü hangi tuşa atadılar sende şuanlık bilmiyorum ancak öğrenirsem casper nirvana c400 modelininkini onu da paylaşırım.

   Cevapla
  • Biraz yabancı kaynak araştırmaları yaptıktan sonra CTRL+SHİFT+1 TUŞ Kombinasyonları ile çalıştıranlar olmuş bu kombinasyonu da bilgisayarına deneyip bana çalış çalışmadığını yazar mısın?

   Cevapla
 3. MERHABA BEN FN+1 TUŞUNA BASTIĞIMDA BENDE SİZDEKİ GİBİ BİLDİRİM GELMİYOR ACABA OLUYORMU BİLGİSAYARIM LENOVO THİNKPAD FN TUŞU VAR

  Cevapla
 4. sa abi casper nirvana s500 bilgisayarım var ama hiçbir fonksiyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 5. abi sa benim casper nnirvana s500 bilgisayarım var hiçbir fonksyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 6. Benim Leptobum CASPER Notebook N2840 MODEL AMA HİÇ BİR TIŞ ÇALIŞMIYOR YORUMLARDAKİ TUŞLARIDA DENEDİM AMA OLMUYOR YARDIM EDİN LÜTFEN BİLGESAYAR ÇOK ISINIYOR

  Cevapla
 7. Benim Leptobum Casper Notebook N2840 model ama hiç bir tuş çalışmıyor yorumlardakini denedim olmadı

  Cevapla
  • Makalemizde yer verdiğimiz kombinasyonların hiç biri bilgisayarınızda çalışmıyorsa bilgisayarınızın fonksiyon driver sorunu var demektir. İnternette Fonksiyon driver sorunları diye aratırsanız sorununuzun çözümlerini bulabilirsiniz.

   Cevapla
   • muhammed abi fan çalışıyor ama pc ısınınca çalışıyor ben pc açar açmaz çalışmasını istiyorum bi çözümü var mı program indiriyorum açıyorum 90 dereceyi buluyor ısınyor pc sonrada kapanıyor

    Cevapla
    • Bilgisayarda fanlar ısınma oluştuğu anda çalışmaya başlarlar eğer sıcaklıktan pc kapanıyorsa mevcut fanlar yetersiz kalıyor demektir.

     Cevapla
 8. ben mi beceremedim yoksa bi sıkıntısı mı var anlamadım en iyisi bir bilene anlayana vermek yazı için teşekkürler

  Cevapla
 9. Allah razı olsun kafayı yicektim artık yakıcaktım bilgisayarı yüklemediğim program kalmadı sen adamsın

  Cevapla
 10. ABİ BİLGİSİYARIMIN MODELİ CASPER NİRVANA NB15.6 ABİ FAN İÇİN İNDİRMEDİĞİM DENEMDİĞİM YOL KALMADI NE YAPIYYIM GÖZÜNÜ SEVEYİM YARDIM ET

  Cevapla
 11. Merhaba, yazınızdaki kısa yolları denedim fakat bende işe yaramadı.
  Samsung RF-511 marka Win7 kurulu laptopum var. Hangi yollar ile fan hızımı kontrol edebilirim?
  İlk formatı atılmadan önce bilgisayarı zorlayacak durumlarda fan baya yüksek bir ses ile çalışıp hızlı bir şekilde cihazı soğuturdu fakat formattan sonra bunu hiç yapmadı ve ben de bir yolunu bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 12. her kambinasyonu ne yazdıysanız yaptım hiç biri olmadı şu anda bile 97 derece elimi yakıcak derecede ne yapsam olmuyor program kalmadı yüklediğim artık ama olmuyo

  Cevapla
  • Merhabalar ,
   Öncelikle yorum yaptığınız için teşekkürler. Fanlarınız da teknik arıza olabilir bunun dışında termal macun yenilemesi ve bilgisayar iç temizliği gibi bakımları da bilgisayarınız için düzenli yapmalısınız eğer içeride bir toz birikimi meydana gelirse yüksek sıcaklık oluşmasına sebebiyet verebilir.

   Cevapla
  • Acer Aspire eski bir model laptop olduğu için fan hızı ayarlama sistemini entegre etmemiş olabilirler. Eskiden Acer Aspire 5755G kullanmış biri olarak size tavsiyem bilgisayarınızın hava çıkış noktalarını kapatmayın özellikle de alt kısmında çıkış varsa çok fark ettiğini göreceksiniz.

   Cevapla
 13. abi ben masa üstü pc kulanıyorum hertürlü uygulamayı denedim biosumdada denilen hiçbir ayar yok lütfen yardım

  Cevapla
 14. oyun oynarken leptop um manyak fan gibi ses çıkarıyor modeli Lenovo idea pad 3 ve her kombinasyonu denedim denedim lütfen yardım edin

  Cevapla
  • Bilgisayarınızın yüksek ses çıkarması fanlarının yağlanması veya değişmesi gerektiğini göstermektedir. Eğer uzman değilseniz en kısa zamanda bilgisayarınızı teknik servise götürmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 15. öncelikle merhabe ben asus GL553VD modelini kullanıyorum önceden pc de gaming center vardı fanı ayarlayabiliyordum fakat format attıktan sonra tekrar yükleyince fan ayarlama kısmı yoktu dediğiniz kombinasyonlarıda denedim fakat bir türlü fanı ayarlayamadım şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Format attıktan sonra tüm sürücülerin yüklü olduğundan emin olun çünkü eksiksiz yükleme yaptığınızda normalde var iken olmaması gibi bir ihtimal olmayacaktır.

   Cevapla
 16. Asus X550VX laptopta denedim ancak kombinasyonlar işe yaramadı. İnternette arasam da çözüm bulamadım. Yardımcı olursan sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba;
   Vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz model için Asus’un resmi sayfasında bulunan açıklamada net bir şekilde fan hızı ayarlama özelliği bulunmadığını söylenmektedir ancak bir çok farklı özellik bulunmaktadır. Aşağıda ki bağlantıyı incelemenizi tavsiye ederim;
   https://www.asus.com/support/FAQ/1038312/

   Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol