Bilgisayarım Çok Yavaş Devri Kapandı

bilgisayarim-yavasladi-sorunu-cozumu
7 dakika 40 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Bilgisayarım çok yavaş diyerek üzülme devri artık bitti. Bilgisayarınız kaç senelik olursa olsun “bilgisayarım çok yavaş devri kapandı” adlı makalemi atlamadan sabırla tamamını okuyarak bu sorundan çok rahat kurtulabileceksiniz. Öncelikle her bilgisayar kullanıcısının sorununa çözüm bulabilmek için tüm sistemleri göz önüne alarak bir rehber hazırladığımı bilmenizi isterim.

Okuduğunuz bu makaleyi hazırlamadan önce Youtube kanalım olan Bir Garip Yazılımcı kanalımı takip eden bir çok takipçimden “bilgisayarım çok yavaş, bilgisayar yavaşladı, bilgisayar geç açılıyor, windows 10 geç açılıyor, windows 10 çok yavaş, pc çok yavaş, bilgisayar yavaş açılıyor, bilgisayar çok yavaşladı ” vb. tarzda sorunlar yaşamaktayım nasıl çözebilirim gibi sorular geldi ve gelmeye devam ediyor. Bu yüzden de bilgisayarı yavaşlayan kullanıcılar için detaylı bir makale hazırlamak istedim.

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorunu

bilgisayarim-cok-yavas-sorunu
bilgisayarım çok yavaş sorunu

Bilgisayarım çok yavaş sorunu için makalemizin başında da söylediğim gibi tüm bilgisayar kullanıcılarına hitap etmesi için tüm sistemleri hesaba katarak çözüm yöntemleri oluşturmuş bulunmaktayım. Bir çözüm yöntemini bulabilmenin en önemli noktası sorunu çok iyi bilmekten geçmektedir.

Öncelikle kullandığınız bilgisayar da oluşabilecek problemleri sıralayalım;

 • Termal macun ve iç temizlik yapılmayan bir bilgisayar kullanmanız.
 • Driver eksikliği yani bilgisayarınızın tüm donanımını kullanabilmesi için ihtiyaç duyduğu yazılımların bilgisayarınızda yüklü olmaması: (Not: Bu sorunu kontrol etmek ve çözmek çok basittir. ” Ücretsiz driver indirme ” adlı makaleme kesinlikle göz atmalısınız.)
 • Yazma hızı düşük eski bir harddisk kullanılması.
 • Bilgisayarınızdaki işlemcinin bilgisayar açılırken tüm işlemci çekirdeklerini kullanmaması. (Makalemizin en sonunda yer alan videoya kesinlikle göz atmalısınız.)
 • Bilgisayarınıza virüs bulaşması.
 • Bilgisayarınız çalışırken arka planda kullanmadığınız bir çok programın bilgisayarınızın gücünü kullanması.

gibi sorunlardan herhangi bir tanesi bile sizin bilgisayarınızda mevcut ise etkisini o kadar hızlı hissettiriyor ki ardından  bilgisayar çok yavaşladı diyerek çözüm aramaya başlıyorsunuz.

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorunu Çözüm Yöntemleri

bilgisayar-cok-yavasladi
bilgisayar-yavasladi-sorunu

Bir önceki başlığımız olan “Bilgisayarım Çok Yavaş Sorunu” kısmında bahsettiğimiz sorunlardan yola çıkarak çözüm yöntemleri üreteceğiz ve bu sayede bilgisayarınızın yavaşlık sorunu çözüme kavuşmuş olacaktır ancak burada önemli olan atlamamanız gereken kısım bilgisayarınızda hangi sorunların olup olmadığını net anlamaktır.

Bilgisayarınızın sorunlarını net anlamadan çözümler denemeye kalkarsanız işler sizin için çok daha zor hale gelecektir.

1)Bilgisayar Parçaları

Bilgisayar çok yavaş sorununun en temel sorunu diyebiliriz. Günlük hayatımız da bir çok alanlarda kullandığımız bilgisayarlar mekanik parçalardan oluşmaktadır ve bu parçaların hepsi bilgisayar açık olduğu sürece çalıştığı için bilgisayarın içinde çok yüksek sıcaklıklar da ısınmalara sebebiyet verecektir. Özellikle de son zamanlarda piyasaya çıkan yüksek performanslı bilgisayarların ısınma seviyeleri çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. 

Isınma sorununun ilk sebebi bilgisayarın mevcut parçalarının çalışırken oluşturdukları ısı miktarıdır. Bu sıcaklığın artmasını engellemek için Bilgisayar üreticileri özel dizayn edilmiş sıcaklık çıkış kanalları , yüksek performanslı soğutmalı fan gibi bir çok teknik uygulamaktalar.

Özellikle Masaüstü bilgisayarlarda sıvı soğutma sistemi son zamanlar da kullanılmaya başlanmış durumda. Bilgisayara  bağlı olan parçalardan herhangi biri normalden fazla sıcaklık oluşturmaya başlarsa güvenlik açısından kendi performansını düşürmeye başlar ve sıcaklık çok ciddi derecelere geldiğinde de çalışmayı komple durdurur ve bilgisayar kapanma sorunu ortaya çıkmış olur.

Çözüm: Bilgisayarınızın fan sistemi ve hava çıkış kanal sistemlerinin yeterli olup olmadığını öğrenmek için yetkili servisten bilgi isteyin.

2)Tozlar Ve Pislikler

Kullandığımız bilgisayar ne kadar iyi bir bilgisayar olursa olsun içerisinde zamanla tozlar birikmeye başlamaktadır. Uzun zaman bilgisayarınızın içini temizlemezseniz tozlar iyice birikir ve fanların toz püskürtmesine parçaların soğutulamamasına kadar bir çok sorun ortaya çıkartmış olur.

Çözüm: Bilgisayarınızın içini belirli periyotlarla temizleyin veya temizlettirin. Toz ve pisliklerden arındırın.

Bilgisayar Çok Yavaş” sorununun 2.temel sorununu da anlatmış olduk. Şimdi geçelim 3.soruna;

3)Bozuk Termal Macun

Termal Macun ismini biraz araştırma yapan herkes duymuştur çünkü tüm bilgisayarlarda termal macun kullanılmaktadır. Termal macun direk işlemciyi soğutmak için kullanılan bir macundur ve belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir çünkü işlemciler termal macunları zamanla bozmaktadır.

Termal Macunun görevini yerine getirememesi yüzünden işlemci aşırı ısınmalara başlar ve frekansını düşürerek performans düşüşüne sebebiyet verir.

Bilgisayar çok yavaşladı sorununun temel kronik sorunlarından bir tanesidir.

Çözüm: Termal Macun yenileme konusunda bilgili iseniz yenileyin bilginiz yoksa yetkili servise götürerek termal macunu yenileyin.

Buraya kadar sizlere “Bilgisayarım çok yavaş” sorunu için ısınmalar dan kaynaklı oluşan yavaşlamalar dan bahsetmiş olduk şimdi de diğer sorunları ele alalım.

bilgisayarim-cok-yavas-calisiyor
bilgisayar-cok-yavas-calisiyor

4)Aşırı Önbellek Birikimi

Kullandığımız akıllı cihazların hepsinde yaptığımız her değişiklik bir önbellek birikimine sebep vermektedir.Bilgisayarlarda da önbellekler hem diskimiz de yer kaplamakta hemde silmediğimiz sürece sürekli boyutu artarak büyümektedir o yüzden önbellek temizleme işlemini belirli periyotlar da gerçekleştirmeniz önemlidir.

Ayrıca Bilgisayar yavaşlamasında en çok atlanan sorunlardan bir tanesidir.

Çözüm: Bilgisayarınızda ki önbellekleri temizlemeniz gerekmektedir. “Bilgisayar Depolama Optimizasyonuyazımı okuyarak çok detaylı bir temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece 4. “Bilgisayar Çok Yavaş” sorununu da anlatmış ve çözümünü öğrenmiş olduk. Şimdi 5.soruna geçelim;

5)Sabit Disk Sorunu

Bilgisayarımız da genelde en yüksek depolama alanı sunan sabit diskler tercih etmekteyiz ancak çoğumuz bilgisayarımızda kullandığımız sabit disklerin yazma ve okuma hızlarını kontrol bile etmezler. Sabit Disklerinizi ne kadar fazla doldurursanız o kadar fazla bilgisayarınız da yavaşlamaya sebebiyet vermektedir.

Özellikle de yazma ve okuma hızı düşük olan bir sabit disk kullanıyorsanız. Günümüzde hızlı okuma , yazma hızları için SSD sürücüler kullanılmaktadır ayrıca Sabit Disk Sorunu “Bilgisayarım Çok Yavaş Açılıyor” Sorununun en önemli sorunlarından bir tanesidir.

Çözüm: Bilgisayarınızın sabit diskin de (özellikle de işletim sisteminin kurulu olduğu sabit diskin) derin temizleme işlemi gerçekleştirerek en yüksek boş alan oluşturulmalıdır.

Harddisk temizleme konusu ile alakalı çok detaylı ve teknik çözümler anlattığım” Bilgisayarınızın Harddiskinde Müthiş Yer Açınadlı yazımı kesinlikle okumalısınız.

Bilgisayarınızın yavaş çalışması dışında en çok sorun yaşadığınız konu “Bilgisayarım Çok Yavaş Açılıyor” Sorunu ise bu soruna ilaç olacak olan ” Bilgisayar Hızlandırma” yazıma hemen buradan geçip atlamadan adım adım çözümleri uygulamalısınız.

Ayrıca aşağıda ki videoyu da izlemelisiniz.

6)Bilgisayarların Uyku Moduna Alınması

Özellikle Dizüstü bilgisayar kullanıcıları bilgisayarını komple kapatmak yerine uyku moduna almayı tercih etmektedir çünkü hem kapatması daha hızlıdır hem de açması ancak bu durum aslında büyük sıkıntı yaratmakta.

Bir dizüstü bilgisayarı gün içerisinde en az bir kez yeniden başlatmanız gerekmektedir.Bilgisayarınızı hiç kapatmadığınız için ısınma sorunu oluşuyor olabilir. O yüzden arada bilgisayarınızı kapatıp dinlendirmek çok önemlidir.

Uyarı: Uyku modundayken bilgisayar dinlenmez arka planda bir çok program hala çalışmaya devam etmektedir.

Çözüm: Bilgisayarınızı günde en az bir kez kapatın ve dinlendirin.

BONUS: Bilgisayarınızın yavaşlamasının temel sebebinin ısınma olup olmadığını öğrenmek için kullanılan programlar bulunmaktadır. Herhangi bir sıcaklık test programı kullanarak aşırı ısınma olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bunlar dışında bir çok sorun ve çözüm bulunmaktadır. Onları bu yazımız da anlatmadım çünkü çözümleri anlatırken kesinlikle bakmalısınız dediğim yazılarda o konular da detaylı anlatım gerçekleştirdim. Kesinlikle tavsiye ettiğim yazılara ve videolara bakın.

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorununun Çözümü” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından görüşlerinizi ve sorunlarınızı belirtmeyi ihmal etmeyin.

“Bilgisayarım Çok Yavaş Devri Kapandı” hakkında 21 yorum

 1. Teşekkür etmek için geldim dün yazını okumuştum bugün en nihayetinde hiçbir şekilde düzelmeyen bilgisiyarımın termal macununu yeniledim gözle görülür artış var emeğine kalemine sağlık
  Ayrıca sizler de instagram ücretsiz kullanıcı adı sorgulama sitesi olan kullaniciadibul.com u ziyaret edebilirsiniz

 2. Çağrı Medya

  Çok faydalı bilgiler sunmuşsunuz sayın Colaker çok teşekkür ederim sitenizi takipteyim.. Bizde haber sitemizde Türkiye’den ve Dünya’dan güncel haberler yayınlamaya çalışıyoruz. Iyi çalışmalar dilerim hoşçakalın

 3. Verdiğiniz bilgileri adım adım takip ederek takip ederek yapacağım inşallah çok faydasını görürüm verdiğiniz bilgiler içinde ayrı ayrı teşekkür ederim.

 4. Benimde pc çok yavaş bir işlem yaparken beni sinir ediyor sanki uzaydan veri getiriyor.Fanı çok ısınıyor büyük ihtimal çok tozlanmış.

 5. Çok teşekkürler değerli bilgiler için. Sitenizdeki içerikler sayesinde gerçekten epey sorunları çözüme ulaştırabildim.

 6. Toz ve pislikler bilgisayarı çok yavaşlatıyor gerçekten. Endüstri üzerine çalışmalar yürütmekteyim bu nedenle sanayi çevresinde bilgisayarımı kullanıyorum. İçini açtırdığımda bayağı bir toz vardı. Temizlendi ve ilk günkü hızına ulaştı neredeyse. Bilgiler için teşekkürler.

 7. Laminat Parke fiyatları

  Harika bir blogunuz var emeğinize sağlık. Deyerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler

  1. Bazen teknik servisler bilgisayarı teslim etmeden önce test yazılımı yüklüyorlar zamanında bende böyle bir durumla karşılaşmıştım. Bilgisayarı teslim almayı ret edip format atmaları gerektiği konusunda ısrar ettim ve attırdım ondan sonrada hiçbir sorun yaşamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.