Bilgisayar Disk Temizleme 2022 (Videolu Anlatım)

5 dakika 48 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Bilgisayar disk temizleme. Günümüzde depolama alanı boyutu çok büyük bir önem kazanmış durumdadır. Bir depolama cihazı seçerken önce boyutuna sonra da hızına bakıyoruz ancak herkesin yeni bir disk alacak durumu olmayabilir veya mevcut bir disk var iken başka bir hard disk cihazı almak istemeyebilir.

Bilgisayarımızda ki depolama alanı dolmaya başladığında çok can sıkmakta, kimse depolama alanının yetersiz olmasını istemez böyle bir durumda kimilerimiz fazladan bir disk almakta, kimilerimiz ise parası olmadığı için ücretsiz bir şekilde nasıl arttırabileceğini araştırmaktadır.

bilgisayar disk temizleme
bilgisayar disk temizleme

Eğer ihtiyaç duyduğunuz alan çok yüksek boyutlar değil ise ücretsiz bir şekilde de bilgisayarlarda depolama alanı artmaktadır. Biz bu yöntemlere bilgisayar disk temizleme yöntemleri diyoruz. Bunu da gereksiz kullanmadığımız dosyaları bulup silerek halledeceğiz. Peki gereksiz ve silinmesi gereken dosyaları nasıl bulacaksınız? İşte sorunuzun cevabı…

Bilgisayar Disk Temizleme Yöntemleri🟢

PC disk temizleme yöntemleri. Bilgisayar gereksiz dosyaları silme yöntemleri günlük hayatta düzenli olarak az veya çok bilgisayar kullanan herkes için çok önemli yöntemlerdir. Bilgisayarlarda veya herhangi bir elektronik cihazda kullanımdan kaynaklı olarak zamanla diskte gereksiz alanlar dolmaya başlamaktadır ve bu da aslında kullanmadığınız alanların dolması anlamına gelmekte.

Kimse kullandığı cihazda disk alanınınz gereksiz yere dolmasını isteyeceğini sanmıyorum ancak genellikle bu yöntemler disk dolana kadar düşünülmese de disk tamamen dolmadan bu işlemleri uygulamak daha mantıklı diyebiliriz.

Şimdi sırasıyla sizlere gereksiz dosyaları silme yöntemlerini göstereceğiz ancak atlamadan adım adım sabırla okumanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz ayrıca isterseniz makale sonunda yer alan videomuzu da izleyerek uygulamalı olarak ta bilgisayar gereksiz dosyaları silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

1)PC Disk Temizleme🟡

İlk olarak sizlere bilgisayar disk temizleme yöntemimizin ilk adımı olan PC harddisk temizleme adımını göstereceğiz. Adım adım şimdi sizlere PC disk temizleme işlemini nasıl yapacağınızı gösterelim;

İlk olarak Çalıştır kısmına Windows tuşu+R tuş kombinasyonu’nu kullanarak ulaşıyoruz. Ardından çalıştır kısmına girdikten sonra sırasıyla recent , temp ve  %temp% yazarak açılan klasörleri CTRL+A kısayolu ile hepsini seçip siliyoruz.

UYARI: Silinemeyen dosyalar için hepsini atla seçeneğini seçin

Recent, temp ve %temp% klasöründe yer alan dosyalar eski dosyalar ve kullanılmayan, çöp dosyaları içermektedir o yüzden önemli hiç birşey bu dosyalarda olmayacaktır. Yukarıda anlattığımız yöntemle de sırasıyla recent, temp ve %temp% klasörlerini temizlemeniz bile diskinizde ciddi alan açacaktır.

2)Windows Disk Temizleme🔵

Disk temizleme rehberimizin 2.adımında da sizlere Windows disk temizleme yöntemini göstereceğiz. Şimdi adım adım bilgisayar gereksiz dosyaları silme yöntemlerini gösterelim;

İlk olarak bilgisayarım klasörüne girip yapın. Ardından karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan fiziksel diskler çıkacaktır. Temizleme yapmak istediğiniz diskin üzerine sağ tıklayın ve özellikler kısmına tıklayın.

windows disk temizleme
windows disk temizleme

Ardından Diski Temizle kısmına tıklayıp tüm seçenekleri seçip temizleyin. Temizleme işlemi bittikten sonra da disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır seçeneğini seçin ve Uygula seçeneğine tıklayın.

UYARI: Disk alanından kazanmak için sürücüyü sıkıştır özelliği Windows’un kendisinin disk birleştirme algoritmasıdır. Hard diskinizde ne kadar yüksek boyut varsa o kadar uzun sürecektir bu birleştirme işlemi.

Windows’ta yer alan sürücüyü sıkıştırma özelliğini kullanmak istemiyorsanız da bu işlem için piyasada ücretsiz olarak kullanılan bir çok disk birleştirme programları bulunmaktadır. En iyi disk birleştirme programları adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Disk Birleştirme yaparken de kesinlikle bilgisayarınızı kapatmayın yoksa hard diskiniz arızalanabilir bu yüzden dikkatli olun. Sorumluluklar her zaman kullanıcılara aittir!

3)Windows Gereksiz Dosyaları Silme🟠

Windows gereksiz dosyaları silme adımı da çok önemli bir adımdır. Bilgisayarım klasörüne girin ardından bilgisayarınız da Windows hangi diskte yüklü ise o disk’i seçin. Ardından Kullanıcılar adlı klasör’e girin. Kullanıcılar kısmında kullandığınız bilgisayar da kaç tane kullanıcı hesabı varsa o kadar klasör gözükecektir.

windows gereksiz dosyaları silme
windows gereksiz dosyaları silme

Kullandığınız Kullanıcı Hesabının klasörüne giriş yapın. Ardından İndirilenler , Müzikler , Resimler ,Masaüstü gibi kısımları inceleyin ve kullanmadığınız gereksiz dosyaları tespit edip silin. Ardından şu yola giriş yapın;

C:\Users\Kullanici adi\AppData  -> Bu kısımda “Kullanici adi” yerine kendi kullanıcı hesap adınız yazmalı!

Ardından Local klasörüne giriş yapın. Local klasörü’ne giriş yaptıktan sonra içeriğini inceleyin ve zamanında sildiğiniz ancak hala klasörünün olduğunu tespit ettiğiniz klasörleri silin.

UYARI: Bu Klasörde asla ve asla bilmediğiniz Klasörleri silmeyin çünkü içerisinde Sistem Klasörleri de bulunmakta, yanlış bir dosya silmek bilgisayarınız da kalıcı hasara sebep olabilir

En son olarak ta geri dönüşüm kutusu’nu temizlemeyi unutmayın! Uygulamalı olarak ta aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz;

Bilgisayar Disk Temizleme ile Alakalı Sık Sorulan Sorular💬

Disk Temizleme bilgisayara zarar verir mi?📢

Disk temizleme işlemi doğru bir şekilde yapıldığı sürece, bilgisayarınıza hiçbir zarar vermeyecektir.✔️

Disk Temizleme Programı ne işe yarar?📢

Piyasada disk temizleme programı olarak sunulan programlar disk birleştirme işlemi gerçekleştirmekte veya kullanılmayan bazı dosyaları otomatik silmektedir ancak yüklenen program yine boyut alacağı için önerilen bir yöntem değildir.✔️

Disk temizlemede hangi dosyalar silinir?📢

Disk temizleme işleminde bilgisayarınızda recent, temp ve %temp% klasörlerini silebilirsiniz.✔️

Disk Temizleme fotoğrafları siler mi?📢

Otomatik bir disk temizleme programı kullanmadığınız sürece, siz silmediğiniz sürece fotoğraflarınız da silinmeyecektir.✔️

Diski temizle yaparsak ne olur?📢

Bilgisayarınızda diski temizle seçeneğini kullanırsanız Windows’un kendisi seçtiğiniz diskte alan açmaya çalışacaktır ancak çok uzun sürmekte.✔️

Bilgisayar disk temizleme adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Bilgisayar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da disk temizleme işlemi hakkında ayrıca bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel