Bilgisayar-Depolama-Alanı

Bilgisayar Depolama Alanı Optimizasyonu #1

Bilgisayar Depolama Alanı Optimizasyonu #1 Bilgisayarımızda Depolama Alanları her zaman sınırlıdır ve bazılarımız Harddisk kapasitemizin yetmediği durumlarda zorluklar çekebilmekte bizde bu yazımızda Bilgisayar Depolama Alanı ücretsiz bir şekilde nasıl arttırılır bundan bahsedeceğiz.

windows-10-depolama-alanı-arttırma
windows-10-depolama-alanı-arttırma

Bilgisayarımızda ki depolama alanı dolmaya başladığında çok can sıkmakta kimse depolama alanının yetersiz olmasını istemez böyle bir durumda kimilerimiz fazladan bir Harddisk almakta kimilerimiz ise parası olmadığı için ücretsiz bir şekilde nasıl arttırabileceğini araştırmakta.

 

Eğer ihtiyaç duyduğunuz alan çok yüksek boyutlar değil ise ücretsiz bir şekilde de Bilgisayarlarda Depolama alanı artmakta. Bunu da gereksiz kullanmadığımız dosyaları bulup silerek halledeceğiz. Peki gereksiz ve silinmesi gereken dosyaları nasıl bulacaksınız? İşte sorunuzun cevabı…

 

Bilgisayarda Depolama Alanı Açma

Bilgisayarımızda Depolama Alanı açmak için öncelikle Windows’un kendi komut Programı olan Çalıştır Programı’nı kullanarak temizleyeceğimiz Klasörlere direk ulaşıp hepsini temizleyeceğiz.

Ardından Harddisk veya Harddisklerimizin Disk Temizleme ve Disk Birleştirme özelliğini kullanarak Depolama Alanı arttırmayı anlatacağız.

En Son kısımda da Gizli Klasörlerden büyük verileri nasıl sileceğimizi öğrenerek Bilgisayarımızın Harddiskinde hedeflediğimiz alanı açmaya çalışacağız.

1.Yöntem: Recent-Temp-%temp% Klasörlerinin Temizlenmesi

Windows 10 depolama alanı arttırma yöntemlerinden en popüler olan yöntemlerden birtanesi. Çalıştır kısmına Windows tuşu+R tuş kombinasyonu’nu kullanarak ulaşıyoruz.

çalıştır-komutu-ile-harddisk-temizleme
çalıştır-komutu-ile-harddisk-temizleme

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi çalıştır kısmına girdikten sonra sırasıyla recent , temp ve  %temp% yazarak açılan klasörleri CTRL+A kısayolu ile hepsini seçip siliyoruz.

2.Yöntem: Disk Temizleme Ve Disk Birleştirme

Bilgisayarım Klasörüne girip yapın. Ardından karşınıza Bilgisayarınızda yüklü olan Fiziksel Harddiskler çıkacaktır. Harddisk‘in üzerine sağ tıklayın ve özellikler kısmına tıklayın.

disk-temizleme-ve-disk-birleştirme
disk-temizleme-ve-disk-birleştirme

Ardından Diski Temizle kısmına tıklayıp tüm seçenekleri seçip temizleyin. Temizleme  işlemi bittikten sonra Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır seçeneğini seçin ve Uygula seçeneğine tıklayın.

3.Yöntem: Kullanıcılar Klasöründe Derin Temizlik

Bilgisayarım Klasörüne girin ardından Bilgisayarınız da Windows hangi Harddisk te yüklü ise o Harddisk’i seçin. Ardından Kullanıcılar adlı Klasör’e girin.

windows-10-kullanıcılar-kısmı
windows-10-kullanıcılar-kısmı

Kullanıcılar kısmında kullandığınız Bilgisayar da kaç tane Kullanıcı Hesabı varsa o kadar Klasör gözükecektir. Kullandığınız Kullanıcı Hesabının klasörüne giriş yapın.

Ardından İndirilenler , Müzikler , Resimler ,Masaüstü gibi kısımları inceyin ve kullanmadığınız gereksiz dosyaları tespit edip silin.

Ardından şu yola giriş yapın ;

C:\Users\Casper\AppData    -> Bu kısımda “Casper” yerine kendi kullanıcı hesap adınız yazmalı!

Ardından Local Klasörüne giriş yapın. Local Klasörü’ne giriş yaptıktan sonra içeriğini inceleyin ve zamanında sildiğiniz ancak hala klasörünün olduğunu tespit ettiğiniz klasörleri silin.

En son olarakta Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlemeyi unutmayın! Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Videosunu izlemek isteyenler için :

Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: En İyi 7 Disk Birleştirme Programı 2020 • Programlar • Colaker Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Bilgisayar ›