bilgisayarim-cok-yavas

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorununun Çözümü | Kesin Çözüm

Bilgisayarım Çok Yavaşladı 

Kullandığımız bilgisayarın özellikleri ne olursa olsun ilk satın aldığımız zaman ki performansı zamanla kaybettiğini farketmişsinizdir. Bilgisayarların zamanla yavaşlaması ve ağırlaşması bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Bilgisayar çok yavaş sorunu günümüzde hala çok popüler olan bir sorun çünkü hala bilgisayarlarda bu sorunlar devam etmekte.Bilgisayarların yavaşlaması “Bilgisayar çok yavaş açılıyor” , “Bilgisayar çok yavaş çalışıyor” sorunları oluşturmaktadır.

Bilgisayarım çok yavaş çalışıyor neden? sorusuna gelince de bilgisayarlar da yavaşlamaya sebebiyet verecek bir çok faktör bulunmakta sırasıyla sizlere bu faktörleri ve çözümlerini bu yazımız da anlatacağım.

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorunları Ve Çözümleri

bilgisayarim-cok-yavasladi
bilgisayarim-cok-yavasladi-windows-10

1)Bilgisayar Parçaları:

Bilgisayar çok yavaş sorununun en temel sorunu diyebiliriz. Günlük hayatımız da bir çok alanlarda kullandığımız bilgisayarlar mekanik parçalardan oluşmaktadır ve bu parçaların hepsi bilgisayar açık olduğu sürece çalıştığı için bilgisayarın içinde çok yüksek sıcaklıklar da ısınmalara sebebiyet verecektir. Özellikle de son zamanlarda piyasaya çıkan yüksek performanslı bilgisayarların ısınma seviyeleri çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. 

Isınma sorununun ilk sebebi bilgisayarın mevcut parçalarının çalışırken oluşturdukları ısı miktarıdır. Bu sıcaklığın artmasını engellemek için Bilgisayar üreticileri özel dizayn edilmiş sıcaklık çıkış kanalları , yüksek performanslı soğutmalı fan gibi bir çok teknik uygulamaktalar.

Özellikle Masaüstü bilgisayarlarda sıvı soğutma sistemi son zamanlar da kullanılmaya başlanmış durumda. Bilgisayara  bağlı olan parçalardan herhangi biri normalden fazla sıcaklık oluşturmaya başlarsa güvenlik açısından kendi performansını düşürmeye başlar ve sıcaklık çok ciddi derecelere geldiğinde de çalışmayı komple durdurur ve bilgisayar kapanma sorunu ortaya çıkmış olur.

Çözüm: Bilgisayarınızın fan sistemi ve hava çıkış kanal sistemlerinin yeterli olup olmadığını öğrenmek için yetkili servisten bilgi isteyin.

2)Tozlar Ve Pislikler:

Kullandığımız bilgisayar ne kadar iyi bir bilgisayar olursa olsun içerisinde zamanla tozlar birikmeye başlamaktadır. Uzun zaman bilgisayarınızın içini temizlemezseniz tozlar iyice birikir ve fanların toz püskürtmesine parçaların soğutulamamasına kadar bir çok sorun ortaya çıkartmış olur.

Çözüm: Bilgisayarınızın içini belirli periyotlarla temizleyin veya temizlettirin. Toz ve pisliklerden arındırın.

Bilgisayar Çok Yavaş” sorununun 2.temel sorununu da anlatmış olduk. Şimdi geçelim 3.soruna;

3)Bozuk Termal Macun:

Termal Macun ismini biraz araştırma yapan herkes duymuştur çünkü tüm bilgisayarlarda termal macun kullanılmaktadır. Termal macun direk işlemciyi soğutmak için kullanılan bir macundur ve belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir çünkü işlemciler termal macunları zamanla bozmaktadır.

Termal Macunun görevini yerine getirememesi yüzünden işlemci aşırı ısınmalara başlar ve frekansını düşürerek performans düşüşüne sebebiyet verir.

Bilgisayar çok yavaşladı sorununun temel kronik sorunlarından bir tanesidir.

Çözüm: Termal Macun yenileme konusunda bilgili iseniz yenileyin bilginiz yoksa yetkili servise götürerek termal macunu yenileyin.

Buraya kadar sizlere “Bilgisayarım çok yavaş” sorunu için ısınmalar dan kaynaklı oluşan yavaşlamalar dan bahsetmiş olduk şimdi de diğer sorunları ele alalım.

bilgisayarim-cok-yavas-calisiyor
bilgisayar-cok-yavas-calisiyor

4)Aşırı Önbellek Birikimi:

Kullandığımız akıllı cihazların hepsinde yaptığımız her değişiklik bir önbellek birikimine sebep vermektedir.Bilgisayarlarda da önbellekler hem diskimiz de yer kaplamakta hemde silmediğimiz sürece sürekli boyutu artarak büyümektedir o yüzden önbellek temizleme işlemini belirli periyotlar da gerçekleştirmeniz önemlidir.

Ayrıca Bilgisayar yavaşlamasında en çok atlanan sorunlardan bir tanesidir.

Çözüm: Bilgisayarınızda ki önbellekleri temizlemeniz gerekmektedir. “Bilgisayar Depolama Optimizasyonu” yazımı okuyarak çok detaylı bir temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece 4. “Bilgisayar Çok Yavaş” sorununu da anlatmış ve çözümünü öğrenmiş olduk. Şimdi 5.soruna geçelim;

5)Sabit Disk Sorunu:

Bilgisayarımız da genelde en yüksek depolama alanı sunan sabit diskler tercih etmekteyiz ancak çoğumuz bilgisayarımızda kullandığımız sabit disklerin yazma ve okuma hızlarını kontrol bile etmezler. Sabit Disklerinizi ne kadar fazla doldurursanız o kadar fazla bilgisayarınız da yavaşlamaya sebebiyet vermektedir.

Özellikle de yazma ve okuma hızı düşük olan bir sabit disk kullanıyorsanız. Günümüzde hızlı okuma , yazma hızları için SSD sürücüler kullanılmaktadır ayrıca Sabit Disk Sorunu “Bilgisayarım Çok Yavaş Açılıyor” Sorununun en önemli sorunlarından bir tanesidir.

Çözüm: Bilgisayarınızın sabit diskin de (özellikle de işletim sisteminin kurulu olduğu sabit diskin) derin temizleme işlemi gerçekleştirerek en yüksek boş alan oluşturulmalıdır.

Harddisk temizleme konusu ile alakalı çok detaylı ve teknik çözümler anlattığım” Bilgisayarınızın Harddiskinde Müthiş Yer Açın” adlı yazımı kesinlikle okumalısınız.

Bilgisayarınızın yavaş çalışması dışında en çok sorun yaşadığınız konu “Bilgisayarım Çok Yavaş Açılıyor” Sorunu ise bu soruna ilaç olacak olan ” Bilgisayar Hızlandırma” yazıma hemen buradan geçip atlamadan adım adım çözümleri uygulamalısınız.

Ayrıca aşağıda ki videoyu da izlemelisiniz.

6)Bilgisayarların Uyku Moduna Alınması:

Özellikle Dizüstü bilgisayar kullanıcıları bilgisayarını komple kapatmak yerine uyku moduna almayı tercih etmektedir çünkü hem kapatması daha hızlıdır hem de açması ancak bu durum aslında büyük sıkıntı yaratmakta.

Bir dizüstü bilgisayarı gün içerisinde en az bir kez yeniden başlatmanız gerekmektedir.Bilgisayarınızı hiç kapatmadığınız için ısınma sorunu oluşuyor olabilir. O yüzden arada bilgisayarınızı kapatıp dinlendirmek çok önemlidir.

Uyarı: Uyku modundayken bilgisayar dinlenmez arka planda bir çok program hala çalışmaya devam etmektedir.

Çözüm: Bilgisayarınızı günde en az bir kez kapatın ve dinlendirin.

 

BONUS: Bilgisayarınızın yavaşlamasının temel sebebinin ısınma olup olmadığını öğrenmek için kullanılan programlar bulunmaktadır. Herhangi bir sıcaklık test programı kullanarak aşırı ısınma olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bunlar dışında bir çok sorun ve çözüm bulunmaktadır. Onları bu yazımız da anlatmadım çünkü çözümleri anlatırken kesinlikle bakmalısınız dediğim yazılarda o konular da detaylı anlatım gerçekleştirdim. Kesinlikle tavsiye ettiğim yazılara ve videolara bakın.

Bilgisayarım Çok Yavaş Sorununun Çözümü” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından görüşlerinizi ve sorunlarınızı belirtmeyi ihmal etmeyin.

Bilgisayarlar hakkında teorik bilgi almak için Wikipedia sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.